• Projekt "Wkręceni w matematykę"

      • 24.11.2022 17:16
      • wkeceni w matematykeW ramach III edycji programu grantowego "mPotęga„ odbył się Ogólnopolski Konkurs grantowy na projekt matematyczny skierowany do uczniów 4-6 klas szkoły podstawowej i ich rodziców. Program „mPotęga” prowadzony jest przez Fundację mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć.

        Spośród nadesłanych 880 wniosków Kapituła oceniająca wnioski o dofinansowanie wybrała 209 projektów. Projekt Szkoły Podstawowej nr 3 w Pcimiu pt.: „Wkręceni w matematykę”znalazł się w gronie, które otrzymało dofinansowanie.

        Celem projektu jest:

        - rozwijanie umiejętności wykorzystania wiedzy matematycznej do rozwiązywania problemów życia codziennego;

        - zainteresowanie uczniów wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w nauce i życiu codziennym;

        -rozwijanie umiejętności łączenia „przyjemnego z pożytecznym” – nauka przez zabawę, włączenie do nauki zasad zdrowej rywalizacji i zasady „fair play”;

        -zapobieganie rutynie i „nudzie” szkolnej;

        - kształtowanie umiejętności pracy w zespole.

        Od września do grudnia 2016 r. uczniowie z Pcimia Suchej będą uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach.

        Aktywność fizyczna połączona z nauką matematyki to elementy szczególne naszego projektu. Zajęcia jakie przewidziano mają łączyć przebywanie na świeżym powietrzu, ruch, zabawę ze zdobywaniem wiedzy matematycznej. Zapraszamy uczniów oraz rodziców m.in. na:

        - mRajd rowerowy dla uczniów i rodziców;

        - wyjazd na basen dla uczniów;

        - Warsztaty „Odkryjmy kostkę Rubika na nowo” dla uczniów i rodziców;

        - Konkurs „MatMistrz kostki” dla uczniów i rodziców;

        mRajd rowerowy

        Słońce, wiatr we włosach, dwudziestu pełnych entuzjazmu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Pcimiu i kilku opiekunów – tyle wystarczyło, aby wyruszyć na wycieczkę rowerową 13 września 2016 r. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach projektu „Wkręceni w matematykę” realizowanego w ramach III edycji programu „Potęga”, który prowadzony jest przez Fundację mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć.

        Jednym z działań tego projektu było właśnie zorganizowanie Rajdu rowerowego, gdzie uczniowie mają łączyć przebywanie na świeżym powietrzu, ruch oraz zabawę z nauką matematyki. Celem było aktywne spędzenie czasu połączone ze zdobywaniem wiedzy matematycznej. Program mRajdu objął przejechanie rowerem 22 km trasy podczas której przewidziano kilka postojów. W czasie przerw uczniowie mieli m.in. do rozwiązania kilka matematycznych zadań praktycznych. Odczytywali dane z licznika rowerowego, a następnie na ich podstawie odpowiadali na pytania dotyczące drogi, prędkości i czasu. Poza tym wszyscy wzięli udział w zabawie terenowej, w której oprócz rozwiązania 50 zadań matematycznych mogli się wykrzyczeć i wybiegaćJ.

        Pomimo, że nasze zmagania z trasą, zadaniami i niespodziankami (nie obyło się bez naprawy pękniętej opony czy dopompowywania powietrza do koła) trwały niemal 5 godzin – nie czuliśmy trudów podróży. Pokazaliśmy, że matematyki można uczyć się niekoniecznie siedząc nad książką. Naszym zdaniem o wiele przyjemniejsze i korzystniejsze dla naszego zdrowia jest aktywne spędzanie czasu w powiązaniu z nauką. Już wszyscy czekamy na kolejne matematyczne wyprawy.

        Gorąco dziękujemy za wsparcie i cenne uwagi dotyczące bezpieczeństwa na drodze Komendzie Powiatowej Policji w Myślenicach. Podziękowania kierujemy również Szkole Podstawowej nr 1 w Stróży za użyczenie miejsca na zorganizowanie zabawy terenowej. Dziękujemy również rodzicom, którzy nas wspierali i trzymali kciukiJ, aby starczyło nam sił na całą trasę.

        M. Cichoń i J. Hobot

        „mMatematycznie ukąpani” to zajęcia, w których uczestniczyły 27 października 2016 r. dzieci z klas 4-6 szkoły Podstawowej nr 3 w Pcimiu. Były one jednym z działań projektu „Wkręceni w matematykę” realizowanego w ramach III edycji programu „Potęga”, który prowadzony jest przez Fundację mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć. Zajęcia realizowane były na krytej pływalni w Myślenicach.

        Czy można uczyć się matematyki na basenie? Niektórym wydawałoby się to niewiarygodne, ale uczestnicy projektu pokazali, że można - i jeszcze świetnie się przy tym bawiąc.

        W czasie kilkugodzinnych zajęć „mMatematycznie ukąpani” uczniowie bawili się balonikami łącząc je w pary (figura geometryczna – wzór na jej pole powierzchni) oraz układali na wodzie - łącząc się w odpowiednie grupy - figury geometryczne zawierające określoną liczbę przekątnych. Niezwykłe emocje wywołał wyścig, zadaniem którego było przepłynięcie wzdłuż basenu i wskazanie pary jednostek (długości lub pola powierzchni, w zależności od wieku ucznia). Wyzwaniem okazało się dokonanie odpowiednich pomiarów basenu, a następnie na ich podstawie policzenie obwodu (klasa 4), pola powierzchni (klasa 5) oraz objętości (klasa 6).

        Udowodniliśmy, że wysiłek fizyczny można bardzo efektywnie i chyba efektownieJ łączyć z wysiłkiem umysłowym.

        Mimo konieczności włożenia w zabawę ogromnego wysiłku zarówno fizycznego jak i umysłowego – nie czuliśmy zmęczenia. Humor i dobra zabawa towarzyszyła przez cały czas. Okazało się, że nasze zajęcia były pierwszymi tego typu zajęciami na myślenickim basenie.

        Składamy serdeczne podziękowania Pani Dominice za okazaną życzliwość oraz Pani Ani, która czuwała nad bezpieczeństwem naszych uczniów. Całe przedsięwzięcie sfinansowane było przez Fundacje mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć.

        M.C. oraz J.H.

        SP 3 Pcim

        Cały listopad trwała intensywna zabawa z kostką Rubika. Na przerwach obserwować można było prawdziwe „szaleństwo” układania. Uczniowie klas 4-6 mogą wypożyczać w szkole kostki Rubika zakupione w ramach projektu. Również w domach mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności. Zabawa z kostką tak się spodobała, że w wielu rodzinach kostka Rubika była mikołajkowym prezentem dla dzieci.

        Dnia 05 grudnia odbył się konkurs „MatMistrz kostki”, w którym wzięli udział zarówno uczniowie jak i rodzice. Konkurs honorowym patronatem objął wójt Gminy Pcim – pan Piotr Hajduk.

        Tego typu konkurs organizowaliśmy w szkole po raz pierwszy. Uczniowie bardzo się zaangażowali. Tegoroczny konkurs zdominowali chłopcy. Jeszcze niedawno wszyscy dopiero zaczynali swoją przygodę z kostką Rubika. I chociaż początki były trudne, rezultaty nas zadziwiły. Długie i intensywne treningi przyniosły efekty. Rekord, jaki padł w trakcie rywalizacji to 43 sekundy. I chociaż zdajemy sobie sprawę, że do rekordu Polski, który wynosi 5,81 s. (źródło: https://pl.wikipedia.org) jeszcze daleko, to i tak jesteśmy dumni z wyniku naszego ucznia – Karola. Zaczynał przecież zaledwie dwa miesiące temu - od podstaw. Bliskich wynikowi Karola było jeszcze kilku uczniów, co spowodowało, że emocji w trakcie konkursu było co niemiara.

        Ostatecznie wyłoniliśmy Mistrza Kostki Rubika, którym został Mateusz, I wicemistrza – Jakuba oraz II wicemistrza – Karola. Tytuł MistrzTata kostki Rubika odebrał Pan Andrzej (najlepszy czas to 1min.58s.), a Mistrzynią w kategorii MistrzMama została Pani Bernadetta. Wszyscy otrzymali wspaniałe nagrody w całości sfinansowane przez Fundację mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć w ramach projektu „Wkręceni w matematykę”.

        Po konkursie jeden z jego uczestników - Kuba – stwierdził, że: „…..takie konkursy powinny być organizowane częściej, a nawet na szczeblu powiatowym.”

        Myślę, że zastanowimy się wkrótce nad tym.:) Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie dziękujemy za wspaniałą rywalizację i osiągnięte wyniki.

        SP 3 Pcim

        Zakończyliśmy projekt „Wkręceni w matematykę” w ramach programu mPotęga – III Edycja, który był realizowany z Fundacji mBanku i Fundacji Dobra Sieć. Działania w szkole trwały od 01.09.2016 r. do 31.12.2016 r. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Poniżej zamieszczamy gazetkę online, w której przedstawiliśmy niektóre działania . Zapraszamy do obejrzenia  gazetki i filmu.

        Gazetka online...

        Film...

        Film...


         

      • 2016-09-20 12:02:43

      • Wróć do listy artykułów