• Projekt miał na celu uświadomienie dzieciom czym jest Zespół Downa. Nasze działania miały również uwrażliwić uczniów na tematykę chorób genetycznych i potrzebę pomocy wszystkim chorym.

          W projekt bezpośrednio zaangażowani byli uczniowie klasy 5a, a pośrednio cała społeczność szkolna.

          Uczniowie klasy 5a przygotowali skarpetkowe pocztówki. Pokolorowali i napisali życzenia i pozdrowienia do organizacji zajmującymi się pracą z osobami z Zespołem Downa. Pracując w parach wyszukali adresy tych organizacji i przygotowali do wysłania listy. W ramach zajęć w pracowni komputerowej przygotowaliśmy ulotki zachęcające wszystkich uczniów szkoły do założenia kolorowych skarpet nie do pary w dniu 21 marca. Uczniowie przygotowali gazetkę na szkolny korytarz, której celem było zwrócenie uwagi uczniów i rodziców na osoby z Zespołem Downa.

          W ramach lekcji wychowawczych we wszystkich klasach przeprowadzone zostały pogadanki na temat Zespołu Downa. Czym się charakteryzuje ta choroba, jakie są jej przyczyny, jak wygląda życie osób chorych i życie z tymi osobami.

          Uczniowie mieli możliwość wyszukania informacji w Internecie, a następnie podzielenia się nimi na forum klasy. Przyjrzeliśmy się również jak działają organizacje niosące pomoc chorym i ich rodzinom.

          Komunikacja odbywała się przez TwinSpace projektu.

          W projekt zaangażowana była jedna klasa w szkole, uczniowie pracowali wg przydziału czynności ustalonego na początku projektu.

          Współpraca polegała na wymianie informacji co dzieje się w poszczególnych szkołach i zdawaniu relacji z działań na TwinSpace projektowym.

          Finałem całego projektu był dzień 21 marca kiedy to uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły założyli kolorowe skarpetki nie do pary i wspólnie świętowaliśmy ten dzień jako wsparcie dla osób z Zespołem Downa.

          Moi uczniowie korzystali z Internetu:

          - wyszukując adresy organizacji zajmującymi się osobami chorymi na Zespół Downa

          - przygotowując ulotki informujące o Dniu Kolorowej Skarpetki

          - wyszukiwali informacje na temat samej choroby, pomocy osobom chorym, działalności organizacji, które tą pomoc oferują 

          Sam projekt miał bardzo duży wpływ na całą społeczność szkolną. Uczniowie zintegrowali się ze sobą jeszcze bardziej. W 99% wzięli udział w akcji kolorowych skarpetek. Dało im to możliwość zobaczenia, że niewielkim wysiłkiem i nakładem pracy można zwrócić uwagę na ważny problem i pokazać swoje poparcie oraz wspólnotę z potrzebującymi.

          Myślę, że dużym sukcesem okazało się to poczucie wspólnoty szkolnej i jedności. Potrafimy zrobić coś razem choć różnice wieku między młodszymi i starszymi są spore to w takich przypadkach one się po prostu zacierają.

          Nawiązaliśmy również współpracę  z dwoma fundacjami zajmującymi się osobami z różnymi upośledzeniami. Otrzymaliśmy kilka fachowych książek i czasopisma, dzięki którym możemy poszerzyć naszą wiedzę o chorobach takich jak zespół Downa.

          Moi uczniowie wspólnie zaprojektowali i wykonali kartki-skarpetki, które wysłaliśmy do organizacji zajmującymi się pomocą osobom z Zespołem Downa. Efektem było nawiązanie współpracy z tymi organizacjami a szkołą. Uczniowie rozmawiali i opowiadali sobie nawzajem oraz czytali literaturę przesłaną nam przez, już teraz, zaprzyjaźnione organizacje. Dla nas Dzień Kolorowej Skarpetki nie skończył się 21 marca. Dzięki ludziom, z którymi nawiązaliśmy kontakt, trwa on nadal i temat osób z Zespołem Downa wraca do nas.  

          Projekt nie otrzymał nagród, nie uzyskał Odznaki Jakości, choć osobiście uważam, że dla mojej szkoły i moich uczniów był bardzo wartościowy.

          mgr Bernadetta Wawok