• VII Gminny Konkurs Pięknego Czytania

     • "Zgoda buduje, niezgoda rujnuje" - 7. Gminny Konkurs Pięknego Czytania "Piękne czytanie to też sztuka!" - za nami!

      W dniu dzisiejszym, tj.18 V, spotkaliśmy się po trzyletniej, "pandemicznej" przerwie na kolejnym konkursie pięknego czytania.

      Skierowany był on do uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Pcim, a patronat honorowy nad konkursem objął pan wójt - Piotr Hajduk.

      Swoją obecnością zaszczyciła nas dyrektor Zakładu Obsługi Szkół Gminy Pcim pani Bernadetta Żaba-Guśpiel, a także szanowne jury i nauczyciele z każdej ze szkół.

      Tegoroczny temat konkursu okazał się dla uczestników przysłowiową "bułką z masłem", dzięki czemu mieliśmy okazję wysłuchać wielu ciekawych fragmentów w interesujących interpretacjach.

      Jury w składzie:

      Krystyna Łętocha - Biblioteka Pedagogiczna w Myślenicach,

      Sylwia Pietrzak - Biblioteka Pedagogiczna w Myślenicach,

      Wioletta Róg - Biblioteka Pedagogiczna w Myślenicach

      zdecydowało o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień:

      klasy I - III

      1. Marek Druzgała, SP 1 Pcim

      2. Anna Ślusarczyk, SP 3 Pcim,

      3. Agata Zięba, SP 1 Pcim

      wyróżnienie: Wiktoria Drab, SP Trzebunia

      klasy IV - VI

      1. Filip Piwowarski, SP1 Pcim

      2. Anna Łabędź, SP Trzebunia

      3. Weronika Żaba, SP Trzebunia

      wyróżnienie: Milena Pacholec, SP 3 Stróża

      klasy VII - VIII

      1. Mateusz Pacholec, SP 3 Stróża

      2. Bartosz Salawa, SP 3 Stróża

      3. Natalia Adamek, SP Trzebunia

      wyróżnienie: Weronika Guśpiel, SP 1 Pcim

      Nagrodę Wójta otrzymał Mateusz Pacholec - SP 3 Stróża.

      Jury zdecydowało o przyznaniu Wyróżnienia Specjalnego dla ucznia SP 1 w Stróży - Dimitra Zhighachova.

      Składamy serdeczne podziękowania za wsparcie, pomoc, organizację konkursu:

      - Panu Wójtowi Gminy Pcim Piotrowi Hajdukowi,

      - pani Annie Kolbiarz - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pcimiu za zakup nagród oraz współorganizację konkursu;

      - nauczycielom polonistom, nauczycielom bibliotekarzom, którzy zaangażowali się w przygotowania uczniów do konkursu i zawsze chętnie odpowiadają na nasze zaproszenia do udziału;

      - Radzie Rodziców - za obsługę, poczęstunek;

      - Panu Stanisławowi Filipkowi za przekazany poczęstunek.

      Serdeczne podziękowania i gratulacje dla wszystkich uczniów biorących udział w konkursie!

      Byliście wspaniali!

      Do zobaczenia za rok!

      Anna Dziadkowiec, Bernadetta Wawok

     • Dzień Matematyki

     • Dnia 26.04.2023 r. odbył się Dzień Matematyki w naszej szkole. Uczniowie wszystkich klas rozwiązywali zadania i łamigłówki matematyczne. Brali udział w rozmaitych grach i zabawach matematycznych. Z każdej klasy został wyłoniony MISTRZ MATEMATYKI. Wszystkim uczniom bardzo dziękuję za aktywny udział, a zwycięzcom serdecznie gratuluję.

      Monika Wątor

      MISTRZOWIE  MATEMATYKI

      26.04.2023

       

      • Kl. 1 Max Huczkowski
      • Kl. 2 Kamila Kurowska
      • Kl. 3 Julia Dyrda
      • Kl. 4 Milena Stachura, Julia Kosek
      • Kl. 5 Maciej Dziadkowiec
      • Kl. 6 Miłosz Kurowski
      • Kl. 7 Tomasz Borowski
      • Kl. 8a Gabriela Wietrzyk
      • Kl. 8b Emilia Pietrzyk
     • Mobilne planetarium

     • 5 kwietnia chętni uczniowie z klas 1- 6 oraz przedszkolaki wzięli udział w pokazie przygotowanym przez Mobilne Planetarium Orbitek.

     • Św. Janie Pawle II - pamiętamy!

     • W dniu 3 kwietnia w naszej szkole odbył się krótki apel poświęcony osobie Jana Pawła II. Wspominaliśmy tego wielkiego Polaka, jego życie i nauczanie. Uczniowie i nauczyciele odśpiewali Barkę oraz wspólnie odmówili modlitwę, powierzając się opiece świętego papieża. Chcemy zachować i pielęgnować pamięć o tak wyjątkowym człowieku, który uczył szacunku do bliźniego, do przyrody, do pracy i całego świata.   

     • 21 MARCA - PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY I ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

     • 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa. W tym dniu zwracamy szczególną uwagę na potrzeby tych osób. Data nie jest przypadkowa, związana jest bowiem z obecnością u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w ich 21 parze.

      Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z Zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw tych osób do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

      Symbolem są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa, a oznaczają: „KOCHAM CIĘ TAKIM, JAKIM JESTEŚ”.

      We wtorek, 21 marca w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ KOLOROWYCH SKARPETEK czyli ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA.  

      Z tej okazji powstała gazetka informacyjna na korytarzu szkolnym oraz plakat zachęcający uczniów do udziału w akcji. Cel naszych działań to przekazanie uczniom wiedzy o tym, czym jest Zespół Downa, przygotowanie ich do kontaktu z tymi osobami, propagowanie postawy otwartości, idei zrozumienia i życzliwego przyjęcia osób z trisomią 21, a także zmniejszenie dystansu, upowszechnianie idei integracji społecznej, wrażliwości, wyrozumiałości i akceptacji.

      W ramach akcji pedagog szkolny i wychowawcy przeprowadzili zajęcia profilaktyczno - wychowawcze. Uczniowie wspólnie wykonali plakaty - „KAŻDY INNY, WSZYSCY WAŻNI”, projektowali kolorowe skarpety, oglądali prezentacje multimedialne oraz filmy związane z tematyką niepełnosprawności.

      Wszyscy oczywiście założyli niepasujące, kolorowe skarpetki na znak naszej solidarności i akceptacji z osobami z dodatkowym chromosomem:) W ten sposób pokazaliśmy, że osoby z Zespołem Downa różni od nas tak niewiele - jeden dodatkowy chromosom.

                                                       Dorota Mucha – pedagog szkolny

     • "Patriotyzm nie polega na przekrzykiwaniu się, kto Polskę bardziej kocha."

     • Uczniowie klas ósmych na lekcjach języka polskiego, jako podsumowanie pracy z lekturą "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego, wykonywali murale, poświęcone bohaterom i opowieściom o życiu codzinnym młodych patriotów. 

      Efekty pracy naszych uczniów można obejrzeć na szkolnym korytarzu.

      nauczyciel j.polskiego Anna Dziadkowiec

     • Konkurs plastyczny

     • Kartka wielkanocna dla papieża Franciszka - konkurs dla klas I - VIII

      Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Kartka Wielkanocna do Papieża Franciszka".

      Najlepsze prace zostaną nagrodzone i przesłane do Watykanu.

      Szczegóły i regulamin konkursu na stronie Instytutu: https://idmjp2.pl/2023/03/kartka-wielkanocna-do-papieza-franciszka/

      Prace uczniów należy złożyć w szkole do 22 marca 2023 roku. 

     • Spotkania z historią

     • 8 marca i 16 marca uczniowie klas III - VIII uczestniczyli w wycieczce do Krakowa "Śladami średniowiecznego miasta".

      Zwiedzili Muzeum Podziemia Rynku, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, a potem spędzili miło i aktywnie czas w Parku Trampolin Go Jump.

     • Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych- Niezłomnych

     • 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych.

      Uczniowie z klasy 6 pod kierunkiem wychowawcy i nauczyciela historii przygotowali montaż poetycko-muzyczny poświęcony żołnierzom drugiej konspiracji.

      Apel wzbogaciła prezentacja oraz projekcja filmu, opowiadającego o działalności konspiracyjnej po II wojnie światowej na terenie naszego powiatu.

      Na koniec uczciliśmy pamięć o bohaterach tamtych dni minutą ciszy.

     • Lekcje wf inne niż wszystkie

     • Uczniowie klas IV, V, VI i VII - pod opieką p.Mariusza Bajaka oraz p.Anny Dziadkowiec, p. Anety Kotowicz i p.Katarzyny Tyrkalskiej - na przełomie lutego i marca uczestniczyli w lekcjach wychowania fizycznego na lodowisku w Myślenicach.

      Niektórzy czuli się na łyżwach tak, jakby się w nich urodzili. Inni odważnie stawiali pierwsze kroki i nie przejmowali się niepowodzeniami. Po szaleństwach na tafli wszyscy zgodnie stwierdzili, że chętnie skorzystają w przyszłości z takiej formy aktywności fizycznej.

      Wyjazdy możliwe były dzięki wsparciu rodziców naszych uczniów, za co ogromnie dziękujemy!

     • Wyślij pączka do Afryki

     • Kochani, jesteście wspaniali bardzo dziękujemy za zaangażowanie, pomoc, wsparcie i przede wszystkim degustację pyszności i słodkości. Podziękowania należą się: Piekarni Góralska, Piekarni Państwa Świętek, Piekarni Pana Czajczyk, rodzicom uczniów, nauczycielom i pracownikom szkoły. Na zdjęciach zobaczyć można jakie wspaniałe rzeczy w tłusty czwartek pojawiły się w szkole.

      Ale najbardziej cieszymy się, że możemy wesprzeć akcję "Wyślij pączka do Afryki" oraz Caritas i ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

     • Akcja charytatywna

     • W czwartek, 16 lutego, na terenie naszej szkoły odbędzie się akcja charytatywna pod hasłem "Wyślij pączka do Afryki". W czasie przerw będzie można zakupić rozmaite słodkości i wspomóc dzieci w Afryce. Część zebranych funduszy przekażemy Caritas na pomoc ofiarom trzęsień ziemi w Turcji i Syrii. Liczymy na Wasze zaangażowanie. Szczegóły akcji można znaleźć na stronie https://paczek.kapucyni.pl/ 

      Szkolne Koło Caritas i Samorząd Uczniowski