• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2023/2024

      23.11.2023 11:53

      Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
      W związku z programem "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025" został zorganizowany konkurs plastyczny pt."Mój ulubiony bohater z książki".
      Miło mi poinformować, że konkurs plastyczny został rozstrzygnięty.

      Po obejrzeniu wszystkich  prac Komisja Konkursowa przyznała  nagrody. Doceniono oryginalność, pomysłowość oraz wykorzystanie wielu technik plastycznych przy tworzeniu prac.

      Oto lista nagrodzonych:
      I miejsce:
      Hubert Kolbiarz
      Kasia Kniarz
      Julia Bednarz
      Zuzia Bednarz
      Paweł Bednarz
      Karol Ulman
      II miejsce:
      Wiktoria Bryl
      Maja Ślusarczyk
      Piotr Bulek

       

       Oglądanie prac plastycznych przygotowanych przez małych artystów sprawiło nam wiele radości. Prace są piękne, radosne i pomysłowe. Jestem przekonana, że dzieci włożyły w ich wykonanie dużo serca!

      Serdecznie dziękuję dzieciom i rodzicom  za zaangażowanie oraz kreatywność w przygotowaniu prac plastycznych.

      Gratulujemy!

                         

    • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2023/2024

      Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2023/2024

      16.11.2023 13:36
       Wizyta w Gminnej Bibliotece w Pcimiu
      15 listopada dzieci z zerówki w ramach programu Cała Polska czyta dzieciom, odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Pcimiu. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem.  Dla większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.
      Dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i czytelni dla dorosłych. Dowiedziały się jak można stać się  czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Przedszkolaki poznały ciekawą baśń "Dzikie łabędzie". Stworzyły wyjątkową pracę plastyczną "Mój kreatywny Łabędź". Dzieci dopasowały bohaterów do odpowiedniej bajki, oglądały książeczki.
      Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy i  książeczką otrzymaną na pamiątkę, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do nas,  aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci.

       
      1.                 
    • Rok szkolny 2023/2024

      05.11.2023 18:54
                      Dzień Postaci z Bajek
      W roku 2023 Dzień Postaci z Bajek przypada na 5 listopada (niedziela)
       
      Kaczor Donald, Myszka Miki, Smerfy, Kubuś Puchatek, Bolek i Lolek i wiele innych postaci – to jest ich święto. W dzieciństwie dzięki nim poznawaliśmy świat, śmialiśmy się i wzruszaliśmy. W Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek warto sobie o nich przypomnieć, choćby poprzez wspólny bajkowy seans z własnymi dziećmi.
      Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters) to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a. Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami.
      Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
      Święto niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów, zasad gramatyki czy kształtowania właściwych postaw moralnych. Wiele placówek edukacyjnych dla najmłodszych bardzo poważnie traktuje Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, co przekłada się na organizację przedstawień teatralnych, konkursów plastycznych czy zabaw ruchowych. Dzieci w przedszkolach prezentują stroje swoich ulubionych bohaterów, wspólnie czytają lub oglądają bajki.
      W naszym przedszkolu w tym roku ten dzień będzie 6 listopada.

      Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek pomaga wzmacniać więzi rodzinne. Rodzice w ramach święta (oczywiście także każdego innego dnia) powinni przeczytać swoim pociechom bajki, sięgnąć po tytuły ze swojego dzieciństwa czy nawet opowiedzieć własną historię. Na zachętę warto przytoczyć cytat Alberta Einsteina: „Jeżeli chcesz aby twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek".


      Historia bajek

      Historia bajek z pewnością jest dłuższa niż wskazują na to pierwsze publikacje i odkrycia. Prawdopodobnie ludzie opowiadali sobie magiczne opowieści już w epoce brązu, przekazując je w formie ustnej kolejnym pokoleniom. „Oficjalny” początek gatunku datuje się na VI w. p. n.e, kiedy grecki niewolnik Ezop spisał pierwszy zbiór bajek o zwierzętach. Kilkaset lat później, w 1697 roku pojawiły się bajki Charlesa Perraulta, w tym „Śpiąca królewna”, „Czerwony Kapturek”, czy „Kot w butach”. W 1779 roku wydano zbiór bajek Ignacego Krasickiego, które są ważnym elementem literatury polskiej i światowej. W 1812 roku zadebiutowały baśnie innych słynnych bajkopisarzy, czyli braci Grimm. Dziś dzieła Perraulta i braci stanowią klasykę gatunku, choć trzeba przyznać, że wiele współczesnych opowieści zostało pozbawionych najbardziej drastycznych wydarzeń, które w starych bajkach były powszechne.
      XX wiek to dominacja bajek Walta Disneya, patrona Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Produkcje te znacznie różniły się od klasycznych dzieł, pozbawione były trudnych tematów, okraszonych brutalnymi scenami. Warto wspomnieć tu takie tytuły jak Myszka Miki czy Kaczor Donald. W Polsce idolami dzieciaków były z kolei takie postacie z bajek, jak Reksio, Bolek i Lolek czy Miś Uszatek. Dziś najmłodsi mają praktycznie nieograniczony dostęp do bajek, choćby w telewizji na dedykowanych kanałach czy w Internecie. Przybywają coraz to nowe bajkowe postacie.

       
    • Rok Szkolny 2023/2024

      02.11.2023 10:48
       Spotkanie z leśniczym 
      Dnia 26 października 2023 roku dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w interesujących zajęciach, które odbyły się na Chełmie. Pan leśniczy z Nadleśnictwa w Myślenicach w ciekawy sposób poszerzył wiedzę dzieci z zakresu zwierząt i roślin, które można spotkać w lesie. W bardzo ciekawy sposób opowiadał o swojej pracy, o lesie w jesiennej szacie i jego mieszkańcach. Pan leśniczy przypomniał dzieciom zasady zachowania w lesie, a także jak należy chronić lasy. Spacerując ścieżką edukacyjną dzieci obserwowały różne gatunki drzew i słuchały ciekawostek na temat lasu. To były bardzo ciekawe i pouczające zajęcia rozwijające zainteresowanie dzieci otaczająca przyrodą.

                                ​​​​​​
    • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2023/2024

      Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2023/2024

      25.10.2023 13:09
      29 września Dzień Głośnego Czytania
       Wiek przedszkolny to odpowiedni czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Nasze zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej i uczestnictwie w kulturze. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. W dzisiejszych czasach zdominowanych przez telewizję i komputery chwile poświęcone na wspólne czytanie książek w rodzinie pozwalają tworzyć atmosferę ciepła, intymności, wzajemnej bliskości, a dorosłym dodatkowo dostarczają momentów, kiedy można odpocząć od pośpiechu i codziennych spraw.  
      Dlatego 29 wreśnia z okazji Dnia Głośnego Czytania wspólnie z Rodzicami oraz z ich aktywnym udziałem, rozpoczęliśmy akcję "Mamo, tato poczytaj mi bajeczkę", która ma na celu kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i szanowania ich, a także przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych oraz budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem. Przedsięwzięcie polega na tym, że chętni Rodzice przychodzą do naszego Oddziału Przedszkolnego i czytają dzieciom.
      Czytane utwory, bajki, baśnie, opowiadania  pochodzą z naszego kącika czytelniczego w sali przedszkolnej. 
      W październiku gościliśmy w zerówce mamę Kasi panią Agnieszkę, mamę Huberta panią Magdalenę, mamę Pawełka, Julii i Zuzi panią Annę oraz mamę Piotrusia panią Ewelinę oraz mamę Wiktorii panią Ewę.