21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa. W tym dniu zwracamy szczególną uwagę na potrzeby tych osób. Data nie jest przypadkowa, związana jest bowiem z obecnością u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w ich 21 parze.
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z Zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw tych osób do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Symbolem są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa, a oznaczają: „KOCHAM CIĘ TAKIM, JAKIM JESTEŚ”.
We wtorek, 21 marca w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ KOLOROWYCH SKARPETEK czyli ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA.
Z tej okazji powstała gazetka informacyjna na korytarzu szkolnym oraz plakat zachęcający uczniów do udziału w akcji. Cel naszych działań to przekazanie uczniom wiedzy o tym, czym jest Zespół Downa, przygotowanie ich do kontaktu z tymi osobami, propagowanie postawy otwartości, idei zrozumienia i życzliwego przyjęcia osób z trisomią 21, a także zmniejszenie dystansu, upowszechnianie idei integracji społecznej, wrażliwości, wyrozumiałości i akceptacji.
W ramach akcji pedagog szkolny i wychowawcy przeprowadzili zajęcia profilaktyczno - wychowawcze. Uczniowie wspólnie wykonali plakaty - „KAŻDY INNY, WSZYSCY WAŻNI”, projektowali kolorowe skarpety, oglądali prezentacje multimedialne oraz filmy związane z tematyką niepełnosprawności.
Wszyscy oczywiście założyli niepasujące, kolorowe skarpetki na znak naszej solidarności i akceptacji z osobami z dodatkowym chromosomem:) W ten sposób pokazaliśmy, że osoby z Zespołem Downa różni od nas tak niewiele - jeden dodatkowy chromosom.
Dorota Mucha – pedagog szkolny