Szybki rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnej każe nam nauczycielom podejmować nieustannie doskonalenie zawodowe, by móc sprostać wymaganiom edukacyjnym i oczekiwaniom uczniów i rodziców. Dlatego nasza szkoła opracowała kolejny projekt pozwalający na skorzystanie ze środków unijnych i zorganizowanie szkolenia zagranicznego doskonalącego umiejętności cyfrowe nauczycieli. Projekt pod nazwą „Europa dla aktywnych, aktywni dla Europy” jest realizowany w ramach programu ERASMUS+ Mobilność kadry edukacji szkolnej.
Celem zasadniczym projektu jest poprawa jakości pracy szkoły poprzez podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli w dziedzinie technologii informacyjnej i metodycznej. Jedno ze szkoleń odbyło się w styczniu 2019r. na portugalskiej wyspie Teneryfie. Mimo, że to okres zimowy, ten zakątek świata zawsze przyciąga swoją atrakcyjnością.
Kurs skierowany był do liderów szkół podstawowych i nauczycieli, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności zarządcze w dziedzinie cyfryzacji, modernizacji infrastruktury technicznej szkoły, sieci, narzędzi do nauki online, bezpieczeństwa cyfrowego, wspierania innowacji, tworzenia cyfrowych zasobów edukacyjnych itp. Kurs pozwolił nam m.in. ocenić stopień „cyfrowej dojrzałości” naszej szkoły. Analiza porównawcza z innymi europejskimi placówkami wyzwoliła w nas chęć działań i pozwoliła ustalić kierunek rozwoju naszej szkoły w tej dziedzinie. Opracowaną przez nas wizualizację i metody poprawy sytuacji będziemy stopniowo wprowadzać w drodze zaproponowanych działań innowacyjnych. Wypracowane zasady zarządzania zmianą w szkole pomogą dyrektorowi łatwiej podejmować konkretne inicjatywy.
Wykładowcy prowadzący szkolenie w formie warsztatów wiele uwagi poświęcili na praktyczne zastosowanie narzędzi cyfrowych, które oparte są na wzajemnym współdziałaniu nauczycieli, uczniów i dyrektora szkoły (Dysk Google, Google Classroom, EdShelf , e-Twenning). Wykorzystanie tych narzędzi znacznie ułatwi wspólną pracę, która może odbywać się w formie zdalnej w dogodnym dla każdego miejscu i czasie.
Na zakończenie kursu organizator (Euneos Finlandia) przygotował niespodziankę- wycieczkę na wulkan Teide (3718m n.p.m.). Do samego krateru nie dotarłyśmy (niewiele brakowało!), ale mimo tego było to fantastyczne i niezapomniane przeżycie.
Każdy taki wyjazd, również i ten, pomaga nam doskonalić umiejętność uczenia się opartego na wymianie doświadczeń nauczycieli i zarządców szkół z różnych krajów europejskich. Nabyte umiejętności, wiedza, doświadczenie wielokulturowości, możliwość żywego wykorzystania języka angielskiego i kontakt z niepowtarzalnymi cudami natury – to wszystko zachęca do dalszego starania się o środki unijne w ramach funduszy europejskich.
Podejmujemy starania , aby również nasi uczniowie mogli uczestniczyć w wymianie młodzieży w ramach programu ERASMUS+. Wspólnie z zagranicznymi partnerami aplikujemy o środki przeznaczone na ten cel. Mamy nadzieję, że uda nam się spełnić nasze plany.
Barbara Polańska
Maria Piotrkowska
https://spark.adobe.com/video/YCkGbqMkjatdX
https://coggle.it/diagram/XEHAp-havBrRMIt_/t/technology-is-useful-only-when-used-obj01_edu