Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku szkoły, gdzie zgromadzonych gości - pana Wójta Gminy Pcim Piotra Hajduka, dyrektora ZOS w Pcimiu Władysława Kurowskiego, radnego powiatowego Bolesława Pajkę, żołnierza drugiej konspiracji pana inż.Tadeusza Pytlika, emerytowane nauczycielki SP 3 w Pcimiu: panią dyrektor Jadwigę Kursę i panią Krystynę Wątor, a także księdza katechetę Grzegorza Zastawnego oraz panią Paulinę Róg (dział promocji UG w Pcimiu) - powitała dyrektor szkoły Barbara Polańska. W kilku słowach przypomniała, jak ważna jest pamięć o historii walki o niepodległość Polski, a szczególnie dla naszej szkolnej społeczności, której patronem jest Armia Krajowa.
Część artystyczna w wykonaniu uczniów z klas II a, III a, IV, VI (pod kierunkiem pań: Małgorzaty Mrozickiej, Agaty Witek, Barbary Kudłacz, Małgorzaty Cichoń) przygotowana została w konwencji wizyty współczesnych dzieci w Muzeum Historycznym. Z obrazów, stanowiących tło, "zeszli" na scenę nasi przodkowie, którzy spotykając się ze swymi prapraprawnukami tłumaczyli, że dziś nie byłoby Polski, nie byłoby polskiej kultury, języka, tradycji, gdyby nie - często nierówna, z góry skazana na porażkę - walka naszych przodków o suwerenność i niepodległość. Prowadzono rozważania o drogach Polaków do wolności od momentu pierwszego rozbioru Polski aż do roku 1918, które urozmaicone były piosenkami żołnierskimi i pieśniami o tematyce patriotycznej.
Na zakończenie wystąpiły dzieci z grup przedszkolnych, które zaprezentowały tańce do tradycyjnych polskich melodii ludowych, po czym nastąpiło wręczenie kwiatów zaproszonym gościom.
Kilka słów do zgromadoznych skierował także pan wójt Piotr Hajduk. Zwrócił jeszcze raz uwagę na słowa ksiedza proboszcza wygłoszone w trakcie homilii, o potrzebie wspólnej troski o ojczyznę, stale i nieustannie, także dziś, jednocześnie zapraszając do włączenia się w gminne obchody Święta Niepodległości.
Po części oficjalnej można było zobaczyć wystawę poświęconą żołnierzom walczącym w czasie II wojny światowej, p.t. "Cichociemni", udostępnionej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Myślenicach, a uzupełnioną o zbiory prywatne Grzegorza Kowalika (absolwenta naszej szkoły, ucznia Zespołu Szkół w Dobczycach). Wystawę można oglądać do 23 listopda - na dolnym korytarzu.